Μπορείτε να σχεδιάσετε τις δικές σας δραστηριότητες στηριζόμενοι στις παρακάτω εργασίες:

EGXEIRIDIO2

Μορφές και πλημμυρική συμπεριφορά των ρεμάτων

Αναλυτική ανάπτυξη στοιχείων γεωμορφολογίας.
Αφορά εκπαιδευτικούς και βοηθά στην κατανόηση διάφορων στοιχείων και εννοιών σχετικών με το θέμα.

JP1847

Ψηφιακή Έκθεση "Συνομιλώντας με Εικαστικά Έργα Τέχνης … για τις Πλημμύρες"

Συλλογή πινάκων, γλυπτών, αναμνηστικών μεταλλίων/νομισμάτων, φωτογραφιών και γελοιογραφιών εμπνευσμένα από τα πλημμυρικά φαινόμενα.

Οι εικόνες των πινάκων της συλλογής μας έχουν παραχωρηθεί με δικαιώματα εμφάνισης στον ιστότοπο προς χρήση εντός της εκπαιδευτικής διαδικασίας και απαγορεύεται η ανατύπωσή τους ή όποια άλλη χρήση τους.

SasekVeneziaAcquaAlta_s

Οδηγός της Έκθεσης "Συνομιλώντας με Εικαστικά Έργα Τέχνης … για τις Πλημμύρες"

Στον Ομώνυμο Οδηγό της Έκθεσης μπορείτε να βρείτε για κάθε έργο πληροφορίες για την τεχνοτροπία του, την πλημμύρα στην οποία αναφέρεται, τον δημιουργό του και σχετικές διαδικτυακές πηγές.

original-2617924-1

Κατάλογος για τις ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το πλημμυρικό φαινόμενο σε σχολικές μονάδες

Απευθύνεται σε διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικούς που ασχολούνται με θέματα ασφάλειας στις σχολικές μονάδες. Είναι μια πρόταση για πράγματα που πρέπει να προσέξουν στο σχολείο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα πλημμυρικό φαινόμενο.