There are currently 4 εκπαιδευτικές δραστηριότητες in this directory beginning with the letter Β.
Βιρβιρίτσα πορπατεί, το Θεό παρακαλεί...
Η προτεινόμενη δραστηριότητα απευθύνεται σε μαθητές/τριες της E’ & ΣΤ’ Δημοτικού. Η θεματική ενότητα στην οποία εντάσσεται είναι η παρουσίαση πλημμυρικών φαινομένων στην τέχνη και συγκεκριμένα, στη λογοτεχνία. Κατά την υλοποίησή της, οι μαθητές/τριες έρχονται σε επαφή με έννοιες που αφορούν στην επιστήμη της λαογραφίας, όπως για παράδειγμα: λαϊκό δρώμενο, έθιμο, δοξασία. Παράλληλα, καλούνται να προβληματιστούν και να εντοπίσουν την αρχέγονη επιθυμία των ανθρώπων για ερμηνεία ή έλεγχο των φυσικών φαινομένων, όπως οι πλημμύρες. Αναστοχαζόμενοι/νες αναφορικά με την παλιότερη θρησκειολογική προσέγγιση ως προς την αποδιδόμενη εμφάνιση και αντιμετώπιση καιρικών φαινομένων, σε αντιδιαστολή με την επιστημονική τεκμηρίωση που υπάρχει σήμερα, συγκρίνουν και αποφαίνονται ως προς την ορθότητα και αποτελεσματικότητά τους. Τέλος, γίνεται αξιοποίηση ενός λογοτεχνικού κειμένου και μιας δέησης, προκειμένου οι μαθητές/τριες να αντιπαραβάλουν και διακρίνουν τις ειδοποιούς οργανικές σχέσεις που σχετίζονται με το περιεχόμενο και τη δομή των δύο προαναφερθέντων κειμένων.

Βιώνω την εξέλιξη του πλημμυρικού φαινομένου
Tο μικρό αυτό πρόγραμμα αποτελείται από τρεις βιωματικές ασκήσεις που μπορεί να υλοποιηθούν ως πακέτο, όπως προτείνεται εδώ, αλλά και μεμονωμένα η κάθε μία άσκηση. Αφορά στην αναμονή, στην έναρξη και υποδοχή του πλημυρικού φαινομένου, στην εξέλιξη και κορύφωσή του και στην αποκατάσταση μετά το φυσικό γεγονός, που τα μέλη μιας κοινότητας έχουν μόλις βιώσει.Τα μέλη της κοινότητας εκπαιδεύονται, μέσα από την κίνηση, ώστε να ανταποκριθούν στη "στιγμή" με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια, ως μέλη της συλλογικότητας στην οποία ανήκουν: οικογένεια, γειτονιά, εργασία, κοινότητα.

Δείτε την αναλυτική περιγραφή της δραστηριότητας, όπου μπορείτε να κατεβάσετε και το αρχείο.

Βρες τη σύνδεση
Παιχνίδι ρόλων, συζήτηση, μελέτη περίπτωσης. Οι παίκτες καλούνται να αντιμετωπίσουν ένα ακραίο καιρικό φαινόμενο πλημμύρας και να παρουσιάσουν ένα σχέδιο δράσης.

Βρέχει στην Κάτω Ρεματιά
Η δραστηριότητα απευθύνεται σε παιδιά των τελευταίων τάξεων του Δημοτικού και του Γυμνασίου. Είναι ένα εικονογραφημένο υποθετικό σενάριο που σκοπεύει να δείξει πώς η άμετρη τουριστική ανάπτυξη μπορεί να αποβεί καταστροφική.