There is currently 1 εκπαιδευτική δραστηριότητα in this directory beginning with the letter Ι.
Ιστορικές Πλημμύρες μέσω Εικαστικών Έργων Τέχνης
Η δραστηριότητα βασίζεται στην Ψηφιακή Έκθεση με τίτλο «Συνομιλώντας με εικαστικά έργα τέχνης ... για τις πλημμύρες» και στον σχετικό Οδηγό της έκθεσης. Περιλαμβάνει τρία φύλλα εργασίας με τους εξής τίτλους: Α. "Ένας θρύλος γεννιέται στην πλημμύρα", Β. "Πλημμύρες στην Ευρώπη" και Γ. "Πλημμύρες στον αναπτυσσόμενο κόσμο". Σκοπός της δραστηριότητας είναι οι μαθητές/τριες μέσω των έργων τέχνης να έρθουν σε επαφή με σημαντικές ιστορικές πλημμύρες και να γνωρίσουν τα τεχνολογικά έργα που επέλεξαν οι χώρες για την αντιμετώπιση των συνεπειών των πλημμυρικών φαινομένων. Εστιάζουμε στις ιστορικές πλημμύρες της Βορειοανατολικής Ευρώπης, όπως των Κάτω Χωρών και της Αγίας Πετρούπολης. Η δραστηριότητα αφορά μαθητές/τριες Ε' & ΣΤ' Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου κι έχει διάρκεια 3-4 διδακτικών ωρών.