There are currently 9 εκπαιδευτικές δραστηριότητες in this directory beginning with the letter Κ.
Καταγραφή επίσκεψης σε πεδίο με χρήση «έξυπνου τηλεφώνου» (smartphone)
Απευθύνεται σε μαθητές Ε'-ΣΤ' Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου και έχει στόχο να μάθουν να χρησιμοποιούν το Παγκόσμιο Σύστημα Εντοπισμού Θέσης (Global Positionining System) GPS συνεργαζόμενοι σε ομάδες. Η άσκηση γίνεται στο πεδίο και στη συνέχεια στο εργαστήριο ή στην τάξη και απαιτεί Smartphone με δέκτη GPS, λογισμικό GPS στο smartphone, υπολογιστή με το λογισμικό "Google Earth".

Καταγραφή σημείων παρατήρησης σε επίσκεψη πεδίου σε ποτάμι
Οι μαθητές παρατηρούν και καταγράφουν σημεία στο ποτάμι που έχουν σχέση με το οικοσύστημα, τα χαρακτηριστικά της ροής, τα αντιπλημμυρικά έργα, τις ζημιές που έγιναν από πλημμύρα ή τις πιθανότητες ζημιών, τα προβληματικά σημεία και την ομορφιά των φυσικών τοπίων. Αξιοποιώντας αυτές τις καταγραφές ερευνούν, ενημερώνονται και κάνουν προτάσεις στους αρμόδιους φορείς.

Κατακλυσμοί λόγω των κλιματικών αλλαγών και μύθοι
Αναζήτηση των παγκόσμιων μύθων για τους κατακλυσμούς, που συνδέονται με το κλιματικό Optimum (παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας) που συνέβη από 6.000 έως 4.000 χρόνια πριν από σήμερα, την ερμηνεία τους σύμφωνα με τους μύθους των Αρχαίων Ελλήνων και την επιστημονική τους ερμηνεία σήμερα. Η δραστηριότητα περιλαμβάνει αναφορά σε παγκόσμιους μύθους σχετικά με τον κατακλυσμό και τις ομοιότητες που παρουσιάζουν την περίοδο αυτή, που η στάθμη της θάλασσας ήταν λίγο ψηλότερα από σήμερα.

Κατάλογος για τις ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το πλημμυρικό φαινόμενο σε σχολικές μονάδες
Απευθύνεται σε διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικούς που ασχολούνται με θέματα ασφάλειας στις σχολικές μονάδες. Είναι μια πρόταση για πράγματα που πρέπει να προσέξουν στο σχολείο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από ένα πλημμυρικό φαινόμενο.

Κατασκευή βροχόμετρου με υλικά καθημερινής χρήσης
Η δραστηριότητα αυτή προτείνει την κατασκευή ενός λειτουργικού βροχόμετρου από τον μαθητή με τη χρήση υλικών καθημερινής χρήσης. Χρησιμοποιείται πλαστική φιάλη νερού, διαφανής χάρακας και άλλα υλικά ώστε με διαδικασίες του τύπου κόβω, κολλώ, προσαρμόζω, κατασκευάζεται απλό βροχόμετρο. Όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή ο μαθητής καλείται να μετρήσει το ύψος βροχής σε πραγματικό περιστατικό ή σε πότισμα "τεχνητής βροχής".

Δείτε την αναλυτική περιγραφή της δραστηριότητας, όπου μπορείτε να κατεβάσετε και το αρχείο.

Κινδυνεύει η περιοχή μου από πλημμύρα;
Χρησιμοποιώντας χάρτες κινδύνου πλημμύρας ο μαθητής ανακαλύπτει αν η περιοχή του απειλείται από πλημμύρα, τις πιθανές αιτίες, πότε μπορεί να συμβεί μία πλημμύρα και την πιθανή χρήση του νερού της πλημμύρας.

Κλιματικές αλλαγές και γεωμορφολογικές μεταβολές
Οι δραστηριότητες βοηθούν τους μαθητές να κατανοήσουν τα πλημμυρικά φαινόμενα που δημιουργήθηκαν από το λιώσιμο των παγετώνων τα τελευταία 18.000 χρόνια, με την έναρξη της τελευταίας μεσοπαγετώδους περιόδου, τις γεωμορφολογικές μεταβολές που συνέβησαν, τις συνθήκες που επικρατούσαν και τις προσπάθειες του προϊστορικού ανθρώπου να επιβιώσει σε αυτές τις συνθήκες. Περιλαμβάνουν καταιγισμό ιδεών, σύγκριση χαρτών, νέων και παλαιογεωγραφικών, υπολογισμό της ταχύτητας κατάκλυσης (πλημμυρίσματος) με τη βοήθεια πίνακα που δείχνει τις μεταβολές της στάθμης της θάλασσας.

Κλίση επιφάνειας ροής
Η δραστηριότητα αυτή είναι εργασία πεδίου. Με τη χρήση κονταριών τοπογράφου, μετροταινίας, κλινόμετρου γίνεται μέτρηση της κλίσης της επιφανειακής ροής ενός ρηχού ποταμού.

Κλίση σε τοπογραφικό χάρτη
Με τη χρήση τοπογραφικών χαρτών και διαδικτυακών εφαρμογών Google maps, γίνεται διερεύνηση της έννοιας της μορφολογικής κλίσης. Πραγματοποιείται υπολογισμός της κλίσης και ερμηνεία της με βάση μία οικεία περιοχή. Χρειάζονται βασικές δεξιότητες ανάγνωσης τοπογραφικών χαρτών (αναγνώριση ισοϋψών καμπυλών, υπολογισμός διαφοράς υψόμετρου, εντοπισμός υψηλότερης και χαμηλότερης καμπύλης σε ένα κομμάτι χάρτη, προσανατολισμός χάρτη).